5 tipů, jak vylepšit gramofon Pro-Ject Debut

09.03.2021

Pro-Ject Debut je na trhu už 20 let. Pokud i vám hraje doma právě tento gramofon, máme pro vás několik tipů, jak jej vylepšit.

Je to každopádně solidní gramofon, jehož konstrukce umožňuje jeho zvuk posunout a udělat tak krok kupředu, aniž byste se museli nutně dívat po novém přístroji. Jinými slovy, u řady Debut můžete stavět na dobrých základech a bude to mít smysl.

Akrylový talíř Acryl it

Talíř Acryl it je vyroben z akrylu s matným povrchem a vysokou hustotou, který nepřenáší žádné rezonance.

Na rozdíl od kovového talíře, kde je nutné používat plstěnou podložku mezi desku a talíř, aby tlumila rezonace kovu, u akrylového můžete gramofonovou desku umístit přímo na něj, bez další mezivrstvy.

Přítlačná svorka Clamp it

Zvuk z vinylové desky lze výrazně zlepšit, pokud při přehrávání omezíte na minimum nežádoucí rezonance mezi deskou a talířem. Proto by k sobě povrch desky a talíře měly co nejpevněji přiléhat. Svorka Clamp it je dokonalým řešením.

Upínací mechanismus kolem středové osy netlačí na desku svou hmotností a není tak zátěží pro motor gramofonu. Clamp It pomůže i v případě nerovnosti LP desky.

Hliníkový subtalíř Debut Alu sub platter

Výměnou plastového subtalíře za precizně vysoustružený hliníkový vylepšíte celou pohonnou jednotku gramofonu. Vyšší hmotnost pomůže stabilitě otáček a sníží riziko přenosu vibrací.

Přenosky Pick it S2 a Pick it 2M Silver

Pro-Ject Debut byl a je v základu dodáván s kvalitními přenoskami, nic vám ale nebrání dopřát si změnu k lepšímu. Jak příznivci analogu dobře vědí, přenoska je spolu s kvalitou předzesilovače tím, co "dělá zvuk".

Přenosky Pick-It jsou vyvinuty ve spolupráci se značkou Ortofon. Přenoska Pick it S2 bude významným posunem, pokud máte gramofon osazen z výroby přenoskou řady OM. Pick it 2M Silver díky stříbrnému vinutí cívek navíc přináší do zvuku víc detailů a otevřenost na výškách, aniž by zvuk přišel o svůj příjemný, vřelý charakter.

Pokud si přenosku vyberete u nás a na výměnu přenosky si netroufáte, rádi Vám ji v našich studiích zdarma nainstalujeme. 

Podložka na talíř gramofonu

Běžné plstěné podložky sice zaručují hladký kontakt mezi deskou a talířem, ale mají jednu nevýhodu: vážou na sebe často prachové částice, které se následně dostanou do drážek záznamu. Také schopnost tlumení je velmi omezená

Řešením tohoto dilematu může být podložka z korku (Pro-Ject Cork it) nebo z kůže (Pro-Ject Leather it). Obě varianty jsou v posunem k lepšímu a výběr je tak čistě o tom, co vám víc vyhovuje po estetické stránce

Možností, jak vylepšit zvuk vašeho Debutu, je víc. Přehledně je najdete v tomto dokumentu.