AQ Show 2023 - ohlédnutí

17.10.2023

Čtyři dny plné hudby, milých setkávání se zákazníky i obchodními partnery jsou za námi. A troufneme si neskromně tvrdit, že letošní ročník byl pro fanoušky hifi opravdu největší oborovou události tohoto roku.

Význam akce podtrhuje už několik let osobní účast zástupců značek z naší distribuce - tentokrát dorazili pánové z Harman Luxury Group (Arcam, JBL, Mark Levinson, Revel), Audioquestu a Fonestaru. Ti s námi pobyli po celou dobu trvání výstavy a návštěvníci je mohli v neformálním prostředí vystavit svým zvídavým dotazům - a samozřejmě si užit prezentace jak novinek, tak tradičně "horkých" a tedy atraktivních  témat.

PRVNÍ ZASTÁVKA - POSLECHOVKA

AQ a Pro-Ject: dvě značky s moravskýmn rodokmenem, které patří k sobě. Už první prezentace dvou cenově podstatně rozdílných gramofonních sestav naznačila, že tady bude po celé dva dny plno. Což se potvrdilo. Monumentální AQ Ultima v kombinaci s kotoučovým magnetofonem Revox se postaraly o ten správný "wow efekt" hned na začátku - a zcela zaslouženě

Nekompromisní aktivní reprosoustavy s majestatnim vzhledem rozvinuly nadšenci nekompromisního zvuku uznávané konstrukce Jana Gbúra, které jsou dobře známé pod značkou Acon. Šéfkonstruktér AQ Vladimír Sapara dodal mnohaleté zkušenosti AQ a vznikl tak projekt, který měl premiéru právě na letošní ročníku AQ Show. Elektronkové zesilovače pro středy a výšky a výkonné digitální pro kontrolu basů v kombinaci s promyšleným tvarem ozvučnice a hudbou z analogových pásů po oba dny přenášely publikům do koncertních sálů i jazzových klubů: s takřka koncertní dynamikou a reálnou velikostí hudebních nástrojů: samozřejmě s patřičnými detaily. Řemeslné provedení prvotřídní, jak je u AQ samozřejmostí.

Poslechovka se stala po dva dny i domovskou scénou pro Daniela Poultona z Audioquestu, který se letos věnoval vlivu provedení HDMI kabelů na zvuk. Rozdíly ve zvuku mezi jednotlivými modely byly slyšitelné tu více, tu méně: ale všichni "účastníci pokusu" se shodli na tom, že lepší HDMI na cestě od zdroje dat k převodníku či zesilovači opravdu znamená lepší rozlišení, víc detailů a "klidnější" reprodukci. Hlavním "železem" pro poslechové testy byly majestátní přehrávače a zesilovače Mark Levinson a až do letošní výstavy vlajková loď AQ -  Passion.

DRUHÁ ZASTÁVKA - "MUZEUM"

Nové zesilovače ARCAM a kompletní sortiment JBL byly hlavními hrdiny v hlavním showroomu. "Muzeum" z něj dělá pouze přehlídka historických modelů AQ - jinak byl prostor nabitý novinkami.

Těsně před výstavou, týden po oficiálním představení v Londýně, k nám dorazily všechny aktuálně dostupné novinky řady Radia. Zesilovače vesměs vybavené Bluetooth, CD přehrávač a streamer S5. V kombinaci s repro řady Studio od JBL se předvedly ve skvělém "žlutém" světle a už víme, že přiblížením se k aktuálním poslechovým zvyklostem mladší generace neztratil ARCAM nic ze svého drivu a autentičnosti, na kterou jsme u něj zvyklí.

Vizuálním i zvukovým tahákem druhé části showroomu, byla řada Classic od JBL, která skvěle vizuálně i zvukově sedí s řadou reprosoustav, inspirovanou sedmdesátými léty. Jubilejní zesilovač SA750 je nyní doplněn CD přehrávačem, streamerem MP350 a gramofonem s přímým náhonem. Lahůdka pro uši i oči.

TŘETÍ ZASTÁVKA - GOLDEN EAR

GoldenEar letos dostal samostatnou poslechovku - a výsledkem bylo, že se novinka T66 s aktivními woofery zařadila dle ohlasu návštěvníků mezi nejvíc chválené reprosoustavy. Nutno dodat, že svůj díl na tom měl i majestátní elektronkový zesilovač KR Audio.

A bezpochyby také ošetření napájení přístrojů - premiérově jsme představili nové síťové filtry Powerquest 303, 505 a 507. Ty byly taky aktéry představení vlivu kvality přívodní kabeláže a filtrace na výsledný zvuk v podání Adama z AudioQuestu. Výsledky byly měřitelné i slyšitelné. Všechny nové filtry budeme mít brzo skladem - nabízí za velmi vlídnou cenu opravdu slyšitelné zlepšení zvuku.

ČTVRTÁ ZASTÁVKA - FACTORY TOUR

Jednou z nějvětších atrakcí bývá komentovaná prohlídka výrobního závodu AQ - ne jinak tomu bylo letos. Role průvodce se ujal Vladimír Sapara - jednatel a šéfkonstruktér AQ. Plánované časy prohlídek se téměř vždy natáhly, protože je o čem mluvit. a co ukazovat. Špičkovou úroveň dřevoobrábění s využitím pětiosých CNC fréz, robotizace a řešení pro povrchovou úpravu využíváme dnes nejen na naše reprosoustavy, ale také pro světové značky z oblasti (nejen) profi audia. A občas třeba taky pro nedaleký Pro-Ject. Nejlepší ukázkou možností výroby jsou kromě AQ Ultima a Passion také dostupnější modely AQ Canto.

Když v našich studiích mluvíme se zákazníky, zejména ti mladší jsou překvapeni, že v Česko (..Slovensku) se ještě z oblasti audia něco vyrábí. Mnohé z nich jsme potkali během dvou dní AQ Show. 

Jsme hrdí, že AQ, Pro-Ject i KR Audio jsou hrdými nositeli konstrukčního i výrobního umu a že je tolik zájemců o kvalitní audio, kteří se o tom mají možnost přesvědčit.

Těšíme se na další ročník!