ARCAM Radia - první dojmy

07.11.2023

Po úspěchu na AQ Show se radujeme podruhé: nový ARCAM Radia dorazil v plné parádě do všech tří AQ studií. Tady jsou naše první dojmy.

3 siláci a dva zdroje

Aktuální nabídka řady Radia zahrnuje tři zesilovače  s označením A5, A15 a A25 s výkonem od 50 W do 100 W. Všechny tři umožňují bezdrátové připojení jak na vstupu (telefon, tablet atd.), tak na výstupu - disponují možností připojit bezdrátová sluchátka. A25 je navíc navržen e třídě G - specialitě Arcamu.

Zdroje hudby jsou aktuálně dva: CD přehrávač CD5 a streamer ST5.

Pojďme to rozbalit!

První dojem se udělá pouze jednou. ARCAM přislíbil u nové řady Radia 100% recyklovatelné balení - jeho provedení však předčilo naše očekávání: estetika se tu krásně snoubí s funkcí. Obal je bytelný, ale zároveň ergonomicky uspořádaný a sejmutí bílé tkaniny zatáhnutím za provázek připomíná s trochou fantazie odhalení uměleckého díla. Takže maximální spokojenost.

Design, ergonomie

ARCAM vsadil na černou v kombinaci se žlutými linkami a modrým písmem displeje. Solidní základ přístrojů je ocelový, horní část je z hliníku, který dává větší prostor pro tvarovou originalitu. Krycí "kšilt" nad zadní hranou šasi slouží i jako anténa. Jednoduché, elegantní.

Přístroje spojuje žlutá linka na obvodu ovládacích prvků - na zesilovači A25 dokonce prosvětlená a na bocích šasi. Vypadá to opravdu velmi elegantně a v podstatě nenápadně. Když nechcete, prakticky přístroje v místnosti nevnímáte

Zapojení a spuštění přístrojů je otázka chvilky - ARCAM vybavil nový streamer zbrusu novou aplikací Radia, která je rychlá a stabilní. Zvuk ze streamovacích služeb jako Tidal či Spotify můžete pouštět do streameru přímo z jejich aplikací přes funkci Connect.

Elegantní kombinace zesilovače a CD přehrávače
Elegantní kombinace zesilovače a CD přehrávače

Zvuk

ARCAM jde u nové řady vstříc mladé generaci, která to má ráda "bez drátů". Takže nás samozřejmě zajímalo, jak se povedla implementace technologie Aptx adaptive a jestli naplňuje příslib CD a vyšší kvality.

Vyzkoušeli jsme na aktuálně nejvyšším modelu A25 (jako jediném v třídě G, cena 44 990,-Kč). Zkoušeli jsme pochopitelně přes Tidal a zvuk je jedním slovem skvělý: rozlišený, dynamický, s kontrolovanými basy, bez jakýchkoli nepříjemných artefaktů.

Tímto čipem jsou vybaveny všechny zesilovače - takže zesilovač může být opravdu tím jediným (kromě repro a telefonu), co k velmi kvalitní reprodukci hudby budete potřebovat.

Třešničkou na dortu je možnost přes Bluetooth zvuk i vysílat - třeba do kvalitních domácích bezdrátových sluchátek.

S čím hraje nejlíp?

Nová  řada Radia stejně jako přechozí modely hraje skvěle jak s repro AQ, tak s čímkoli od JBL nebo Revelu - záleží na zvukových preferencích.  Rozdíly repro ve zvuku repro jsou díky neutralitě a zároveň jisté zábavnosti "ARCAM soundu" dobře patrné. 

A při poslechu si určitě budete příslovečně podupávat nohou, jak jsme u britského hifi zvyklí.

Takže - zveme k poslechu do Prahy, Brna nebo Červenky!