Jak na čištění vinylových desek mokrou cestou

02.12.2020

Čistota desek je u gramofonů doslova půl zdraví - máme pro vás pár užitečných tipů.

Nečistoty, statická elektřina - škůdci nejen klidného poslechu

Jestliže kartáčky, štětečky na přenosky případně antistatické utěrky by měly být každodenními průvodci našich zážitků s LP deskami, rozhodně doporučujeme pokladům vašich sbírek čas od času důkladnou hygienu tzv. mokrou cestou. Tedy pomocí pračky vinylových desek.

Záznam na vinylové desce číhá cestou k našim uším několik nástrah, které se mohou podepsat jak na kvalitě našeho poslechu a životnosti desky, tak na životnosti přenosky - a zejména u dražších MC přenosek už je opravdu rozdíl, jeslti ji měníte třeba ve dvou třetinách její životnosti.

Mechanické nečistoty znamenají nejčastěji zvířený prach, který dopadne na desku. Obvykle je přitahován statickou elektřinou. Pokud tento prach pravidelně neodstraňujeme, je vysoká pravděpodobnost, že se vlivem vzdušné vlhkosti "připeče" k desce a kartáček už nestačí. Dobře to znají ti z vás, kteří se dostali k nějaké starší sbírce po rodičích, kamaráda nebo pravidelně nakupují desky z druhé ruky. Pokud takovéto desky důkladně neočistíme, kromě poslechu s "lupanci" hazardujeme s životností hrotu naší přenosky. Možná jste si všimli, že ani nové desky nejsou úplna čisté - často na nich najdete prach či drobné částice z výroby kartonových obalů a podobně. Někdo proto čistí mokrou cestou i nové desky.

Statická elektřina vzniká pohybem přenosky v drážce, jednoduše třením materiálů. V jejím důsledku deska přitahuje prach a kromě toho je zdrojem nepříjemných lupanců.

Čištění desek mokrou cestou

Praní desek je jednou z nejlepších variant očisty naší sbírky vinylů. V zásadě se vždy jedná o tři kroky:

  1. Namočení desky do čisticí látky (zpravidla mix koncentrátu a destilované vody)

  2. Odsátí/odkapání čisticí látky

  3. Dosušení

Čistý antistatický obal po této kúře by měl být samozřejmostí a deska je tak připravena na další bezproblémové přehrávání a dlouhou životnost.

Ruční pračky - cenový dostupný základ pro menší sbírky

Pokud si pořizujete většinou nové desky a sporadicky desky starší, vaše sbírka se pohybuje cca do stovky titulů, může vám plně postačit ruční pračka.

V balení obdržíte plastovou vaničku, kartáčky a koncentrát čistící kapaliny. Kapalinu naředíte ve správném poměru ve vaničce. Je třeba dát pozor na výši hladiny kapaliny, abyste si nepoškodily etiketu desky. Několikrát desku protočíte a dáte okapat a oschnout. Využít taky můžete přibalenou utěrku.

Cena: 2599,-Kč 

Pro-Ject Spin Clean MKII
Pro-Ject Spin Clean MKII

Elektrické pračky LP desek s odsáváním

Pokud máte doma řádově stovky LP desek, často nakupujete z druhé ruky nebo jste třeba seriózní prodejce second hand vinylů, bude pro vás řešení profesionální pračka.

Proces čištění je velmi jednoduchý - na středový kolík osadíte desku, připevníte přítlačnou svorkou a zapnete motor. Pomocí kartáčku nanesete čistící kapalinu a rovnoměrně rozetřete po povrchu. Necháte chvíli působit a přebytečnou kapalinu odsajete ramenem.

Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E

Náš tip - cenově velmi zajímavé řešení s hliníkovým šasi. Výhodou je prostorová nenáročnost, dostatečně velká nádoba na odsátou tekutinu a vysoká účinnost čištění. Ne náhodou dostala tato pračka cenu EISA 2020/2021 v kategorii Příslušenství

Cena: 8999,- (akční cena)

Recenze pračky VC-E na ihned.cz

Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E
Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E

Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-S

Pračka s robustním šasi, které jí poskytuje dobrou stabilitu i dostatečný prostor na odsátou kapalinu. Stejně jako u ostatních najdete v balení koncentrát čistící kapaliny a roztírací kartáček.

Cena: 10999,-Kč

Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-S2 ALU INT

Velmi výkonná pračka s exkluzivním provedením v hliníku. Díky tomuto provedení je snadnější vylévání odsáté tekutiny. Hliníková je i přítlačná svorka. Inovovaný motor zajišťuje dokonalé odsátí tekutiny s nečistotami.

Cena: 13990,-Kč

Náš tip: čištění desek mokrou cestou můžete vidět naživo v našich prodejnách. Pokud do pračky zatím nechcet investovat, nabízíme vyčištění desek na všech našich prodejnách. Výsledek určitě stojí za to,