Gramofon a aktivní repro - dobrý start pro analogové začátečníky

12.10.2022

Objevit  kouzlo analogu s omezeným rozpočtem jde - přinášíme pár rad, jak na to jít a nespálit se.

Možná jste se ocitli na večírku a obdivovali jste krásné obaly elpíček, které kolovaly z ruky do ruky. Nebo se vám líbí ten rituál - zastavení se, vyjmutí desky z obalu, položení na gramofon a příjemný poslech. A nebo máte vedle sebe škemrajícího potomka, který touží po prvním gramofonu.


Pokud je to vaše (nebo potomkova) první zkušenost s gramofonem a hifi, nevyhnete se úvaze, kolik "do toho vrazit", aby to už mělo smysl a zároveň si možná nejste jistí, jestli se z gramofonu stane opravdu láska na celý život.

Neodolatelné nabídky velkých prodejen

"Máme tady gramofon, jsou v tom repráčky, přehrává to mp3 a je to teď v akci za 1999,-..."

Pokud vás opravdu netlačí rozpočet, tak tudy  raději ne. Většina věcí, které slibují všechno a moc nestojí, za moc nestojí. Tyto přístroje, kterých jsou plné e-shopy a velké prodejny elektra, zpravidla dýchavičně doklopýtají do konce záruční doby, velmi pravděpodobně budete mít problém sehnat na ně náhradní přenosku a jsou prakticky neservisovatelné a pokud smýšlíte jen trošku ekologicky, určitě víte, co to znamená. Zvuk vám bude připomínat nejlevnějši repráčky, které jste si kdysi připojili k počítači.

O kousek lepší variantou jsou komplety gramofonu a oddělených reprosoustav - zde už se dá bavit o nějakém kvalitativním posunu oproti Bluetooth reproduktoru. Ani zde to však nemusí být pravidlem, rozhodně si před nákupem nechte takovýto komplet předvést a poslechněte si ho. Solidní start je třeba Lenco LS-500


Soumrak mikrosystémů

Špatnou zprávou je, že z trhu prakticky zmizely slušnější mikrosystémy, které by měly aspoň jeden vstup pro připojení externího zdroje zvuku a už vůbec se nevyskytují ty, který by měly vstup pro gramofon, označený jako phono


Gramofon a aktivní repro: elegantní a jednouduché řešení

Naše doporučení zní: zkuste kvalitní gramofon a aktivní reprosoustavy - tedy reprosoustavy se zabudovaným zesilovačem

Gramofon vyberte takový, který bude vybavený vestavným phono předzesilovačem: to je důležité, protože jinak by byl zvuk slabý a zkreslený. Z nabídky našich studií to může být třeba Pro-Ject T1 Phono SB nebo Pro-Ject E1 Phono, případně některé modely Lenco.

Aktivní reprosoustavy jsou reprosoustavy, které jsou vybaveny zesilovačem - jednoduše řečeno, připojíte k ním pohodlně zdroj hudby a hrajete. Pro připojení gramofonu je důležité, aby měly analogový vstup RCA. U většiny modelů je samozřejmostí Bluetooth připojení, případné optický digitální vstup či vstup USB B. Ideální jsou aktivky AQ M25 nebo M26 - osvědčené modely se skvělým zvukem a výbornou kvalitou zpracování - made in Czech Republic.

Shrňme si to: co získáte?

  • Jednodušší to být nemůže: propojíte gramofon s aktivními reprosoustavami a hrajete

  • dobrý gramofon základ pro budoucí hifi: pokud byste se rozhodli upgradovat, zůstává vám kvalitní gramofon, který doplníte samostatným zesilovačem a reprosoustavami z vyšší kategorie, aktivky mohou skončit třeba u počítače nebo v kanceláři

  • Ekologicky odpovědné řešení - získáváte přístroje Made in Europe a 100% servisovatelnost

  • získáte i skvělý zvuk pro přehrávání z mobilu, notebooku nebo televize

  • a v neposlední řadě cena: zůstáváte stále na zaplatitelných částkách, se skvělým poměrem cena/výkon


Abychom vám výběr usnadnili, na vlastní uši jsme v našich studiích otestovali několik kombinací a opatřili je atraktivní cenovkou. Výběrem neuděláte chybu - a pokud se budete chtít ujistit, rádi vám přístroje předvedeme v našich studiích.