Jak vybrat správné protizávaží k nové přenosce? Žádná věda.

10.06.2021

Správné nastavení přítlačné síly (VTF) je důležité nejen pro kvalitní poslech, ale i pro dlouhou životnost LP desek. 

I proto se společnost Pro-Ject s výjimkou nejdostupnějších modelů nespokojuje s kompromisním fixním řešením a nabízí závaží umožňující plynulé nastavení přítlačné síly. Ta jsou opatřena závitem a stupnicí, která elegantním způsobem zjednodušuje tento  úkon.

Jednoduché závaží u gramofonu T1
Jednoduché závaží u gramofonu T1

Mohou však nastat situace, kdy původní závaží přestane stačit. Stačí výměna přenosky za těžší či naopak lehčí, kterou již původní závaží nedokáže vyvážit. Setkáváme se i s tím, že dojde ke ztrátě závaží, způsobené nenechavými potomky, nebo s tím, že je třeba gramofon repasovat. Často pak přichází nejrůznější "kreativní způsoby" řešení této situace. Ty však často nekončívají dobře.

Právě pro tyto případy jsme pro vás připravili jinde nedostupný katalog náhradních závaží pro většinu gramofonů značky Pro-Ject. Originální závaží umožňující použití těžších i lehčích přenosek tak seženete naprosto bez problémů. Při výběru navíc můžete využít i intuitivní konfigurátor výrobce, který pomůže najít správné závaží pomocí filtrace gramofonu a použité přenosky.

S originálním závažím opatřeným stupnicí je pak nastavení správného přítlaku dílem okamžiku. Podívejte se na návodné video serveru Planet of Sound, kterému se celý proces i s vysvětlením podařilo vměstnat do méně než dvě minuty dlouhého videa. Gramofon přitom nadále vypadá skvěle a vše funguje tak, jak má.