Pět gramofonů do "desítky"

16.12.2022

I v nejdostupnější cenové kategorii gramofonů jde najít skryté podklady. Na co si dát pozor?

Občas k nám přicházejí zákazníci, že viděli v některém nejmenovaném elektro řetězci nebo na e-shopu gramofony za nižší jednotky tisíc korun a jestli něco takového máme.

Připravili jsme pár rad, na co si dát při výběru pozor...a má vůbec smysl takový gramofon kupovat?

Levné gramofony - není to nesmysl?

Zázraky se pochopitelně nedějí: pokud to rozpočet aspoň trochu umožňuje, držte se horní hranice cenového rozpětí.

Při výběru levnějších přístrojů věnujte pozornost kvalitě přenosky a provedení raménka. Ty mají zásadní vliv na zvuk- a taky na to, jak je gramofon šetrný k čím dál dražším deskám.

Důležité také je, aby gramofon měl stabilní otáčky a správně seřízený anti skating - a přenoska nepřirozeně neopotřebovávala jednu stranu drážek desky.

Všechny představené gramofony tyto požadavky splňují a pokud hledáte cenově dostupnou kombinaci pro analogového začátečníka, nabízí se kombinace některého  z těchto gramofonů s aktivními reprosoustavami: tato kombinace spolehlivě přehraje jakékoli all in one řešení

Thomson TT350

Překvapení našeho výběru. V nedávném testu na technet.cz to byl právě Thomson, který přesvědčil v konkurenci dalších přístrojů do 5 000 Kč. Nabízí kompletní automatiku - stačí dát desku na talíř a zmáčknout play. Zahájí se přehrávání a po konci přehrávání se raménko vrátí. 

Kvalitní přenoska z tohoto přístroje dělá vítěze v této kategorii a Thomson dobře poslouží jako startovací gramofon, který je šetrný k deskám a má dobrý zvuk.

Přístroj má vestavěný vypínatelný phono předzesilovač - není problém (stejně jako u ostatních přístrojů) jej připojit k aktivním reprosoustavám.

Cena: 3 999 Kč

"Thomson TT350 hraje překvapivě dobře. Drážku snímá přenoska Audio-Technika AT-3600L a i skrze vestavěný předzesilovač nabídne hezky artikulované basy, slušné výšky a celkově příjemný poslech."

Zdroj: Technet.cz, autor: Václav Nývlt

Thomson TT350
Thomson TT350

Lenco L 3808

Gramofon s přímým náhonem, kvalitní přenoskou Audio Technica a možností digitalizace LP desek přes USB rozhraní. I tento gramofon je vybaven phono předzesilovačem: při hledání dostupné sestavy s gramofonem tak stačí připojit kvalitní aktivní reprosoustavy a hrajete.

Cena: 7 299 Kč

Lenco L3808
Lenco L3808

Pro-Ject E1

I základní model značky Pro-Ject je kompletně vyrobený v České republice. Disponuje kvalitní přenoskou, antirezonančním šasi a vyrábí se ve třech provedeních: ořechové dýze a v bílém nebo černém laku.. Modely E1 Phono a E1 BT můžete připojit přímo k aktivním reprosoustavám.

Cena: 7 590 Kč

Pro-Ject E1
Pro-Ject E1

Pro-Ject T1

Cenou EISA oceněný gramofon, který je v sortimentu rakouské značky vstupenkou do světa solidního hifi.

Stabilní šasi, těžký skleněný talíř a precizní rameno přenoskou Ortofon OM5e jsou zárukou živého a detailního přehrávání vašich LP desek.

Gramofon je plug and play, prostě vybalíte, připojíte k zesilovači a hrajete. Za mírný příplatek pořídíte verzi T1 Phono SB - a opět můžete skvěle kombinovat s aktivními reprosoustavami.

Cena: 9 190 Kč

Pro-Ject T1
Pro-Ject T1

Pro-Ject A1

První plnoautomat této značky přináší komfort ovládání za dostupnou cenu. Je vybaven phono předzesilovačem a přenoskou Ortofon OM 5E  - a kompletně vyrobený v Německu.

Cena: 9 999 Kč