Posuňte svůj gramofon o kus výš

15.01.2024

Výrobce gramofonů Pro-ject uvedl na trh sady pro upgrade nejprodávanějších řad gramofonů - co umí a proč jim věnovat pozornost?.

Gramofony Pro-Ject jsou vyhlášené svým poměrem ceny a výkonu. A nás samozřejmě těší, že se mohou pyšnit vlaječkou Made in Europe díky výrobě v moravské Litovli.

Každá modelová řada gramofonů je typická určitým stupněm výbavy, technologií, použitých součástek. Pokud se nechcet pouštět do dobrodružství, spojeného s prodejem vašeho současného gramofonu a nákupem druhého, může být cestou k lepšímu zvuku právě upgrade.

Pro-Ject uvedl na trh hned tři sady - pojďme se na ně podívat podrobněji

Pro-Ject upgrade set basic

Korkovou podložkou (slipmatem) Cork it můžete nahradit standartně dodávanou filcovou podložku. Na rodzíl od filcové získáte lepší odolnost vůči vibracím a statické elektřině, lepší přilnutí desky k talíři a nebude vás tolik trápit prach.

Antivibrační podložky Damp-it pomohou proti vibracím - můžete je použít jak na gramofon, tak například pro zesilovače nebo CD přehrávače.

Závaží Record Puck E pomůže správné fixaci desky na talíři a přispívá k lepší dynamice a přesnějšímu snímání záznamu přenoskou.

Pro-Ject Upgrade Set Advanced

Přítlačná svorka Clamp it slouží k pevnému uchycení desky k talíři. Sílu uchycení jde jemně regulovat. Částečně lze díky svorce eliminovat i nerovnosti desky, ale hlavně přenos vibrací

Leather it

Kožená podložka pod desky eliminuje statickou desku a tlumí vibrace lépe než standardně dodávaná plstěná - její přínos se projeví zejména na kovových talířích.

Damp it

Antivibrační podložky Damp it pomohou proti vibracím - můžete je použít jak na gramofon, tak například pro zesilovače nebo CD přehrávače.

Pro-Ject upgrade set

Tento set je určen především pro majitele gramofonů řady Debut a přináší opravdu významný zvukový pokrok směrem ke gramofonům řady X.

Akrylový talíř je odolnější vůči vibracím než kovový - není nutné ani používat slipmat. Akrylový talíř má dokonce vyfrézovanou středovou plochu pro etiketu desky.

Přenoska Ortofon 2M silver staví na platformě 2M dánského výrobce - přináš však oproti standartně s gramofony dodávané přenosce 2M Red stříbrné vinutí cívky. Přináší krásně rozlišené znělé výšky.

Distanční podložka VTA IT zajistí optimální vertikální sledovací úhel (VTA) - pomůže vyřešit situaci, kdy například instalací nového talíře nebo silnější podložky (slipmatu) dojde k odchýlení ramene z optimální rovnoběžné polohy ramene vůči gramofonové desce. Montáž podložky je velmi jednoduchá.