Pro-Ject A2 - nový automat střední třídy

23.08.2023

Svým prvním automatem A1 zamířil Pro-Ject do cenově dostupných vod s magickou hranicí 10.000,-. Novinka A2 má vyšší ambice. Právě nám dorazila do studií!

První dojmy

Už při vybalení jsou patrné rozdíly mezi německou produkcí a gramofony z Litovle. Užitečnou novinkou je návod pojatý formou fotoseriálu. Přístroj vyjmete z krabice s výjimkou talíře složený. Pro osazení závaží na rameno se stejně nevyhnete demontáži krytu. Ta je však jednoduchá a "neklade odpor". Nastavení přítlaku i antiskatingu je řešeno otočnými voliči přímo na ose raménka - a do pár minut máte vše připraveno. 

Přehledný návod doslova pro každého
Přehledný návod doslova pro každého


A1 a A2 - najdi rozdíl

A2 je o poznání robustnější stroj, který přináší několik podstatných změn:

Odpružené subšasi

V zájmu co nejlepší eliminiace rezonancí a přenosu vibrací je subšasi s talířem a ramenem odděleno od hlavního (dodejme, že robustního a těžkého) šasi.

Schéma odpruženého subšasi
Schéma odpruženého subšasi

Tři rychlosti

Gramofon využívá elektronickou regulaci otáček - tu si můžete nastavit otočným voličem na šasi přístroje. Další ovádací prvky zahrnují spouštěcí páčku a volič průměru přehrávané desky.

Raménko a přenoska

Hliníkové lehké rameno využívá kardanového uchycení, což zajišťuje precizní snímaní a a zároveň ukázkovou rigiditu bez nežádoucí vůle. Dobře známá přenoska Ortofon 2M RED je osvědčenou klasikou - a nic uživateli nebrání experimentovat po ukončení její životnosti s jiným modelem.

Raménko zvládne i těžší přenosku - můžete experimentovat
Raménko zvládne i těžší přenosku - můžete experimentovat

A jak hraje?

Oproti A1 není tento model vybaven phono předzesilovačem: v této třídě s předpokládá, že si milovník vinylů vybere "podle chutí". Jako adekvátní partner se nám jeví napřiklad Pro-Ject Phono Box S2 nebo elektronkový Tube Box S2. Odmění se vám příjemným detailním zvukem, který nenese žádné nepříjemné artefakty, dobře známé z laciných automatů východní provenience.

Pokud je pro vás kromě zvuku na stejné úrovni i pohodlí, je to gramofon pro vás. Zveme k vyzkoušení do našich studií. Skladem i na e-shopu.

Oficiální video firmy Pro-Ject