Symetrické phono předzesilovače Pro-ject

25.05.2022

Pokud chcete udělat významný krok k lepšímu zvuku svého gramofonu, zbystřete. Jde to za dostupné peníze.

Proč zvolit symetrické zapojení gramofonu?

Výhoda symetrického zapojení přístrojů je dobře známá - tento způsob vedení signálu nejlépe eliminuje všudepřítomné rušení. Jednoduše řešeno, hudební signál se paralelně přenáší i s obrácenou polaritou. Na vstupu do předzesilovače dojde k jeho zpětnému složení - a rušivý signál se eliminuje.

Z dostupné peníze tak máte možnost významně a slyšitelně posunout zvuk své sestavy.


Co budu potřebovat?

V každém případě gramofon, který je osazen MC přenoskou - typicky se jedná o vyšší modely gramofonů. Vhodným adeptem může být nový Pro-Ject Debut Pro a samozřejmě modely řady X či RPM.

K propojení s adekvátním symetrickým phono předzesilovačem využijete nové modely phono kabelů Pro-Ject, které právě přichází na trh.

A samozřejmě vhodný phono předzesilovač: kromě referenčních modelů řady RS umožňují symetrické připojení i cenově dostupné přístroje v řadách S a DS.

Další užitečné informace k možnostem symetrického zapojení najdete v brožuře, kterou jsme pro vás připravili.


Nové phono předzesilovače Pro-ject

Doposud bylo symetrické připojení doménou nejdražších sestav s phono předzesilovači Phono Box RS nebo RS2.

Phono Box S3 B je maximálně flexibilní phono předzesilovač vhodný pro oba systémy gramofonových přenosek - MM i MC. Písmeno B v názvu znamená "Balanced", tedy SYMETRICKÝ. Jedná se tak o gramofonový předzesilovač s plně symetrickým designem. Po připojení gramofonou pomocí 5-PIN mini XLR kabelu tak získáte skutečně plně symetrickou signálovou cestu a maximální zvukovou kvalitu ze svého gramofonu.


Druhou novinkou určenou pro náročnější zákazníky je vyšší model Phono Box DS3 B. Kromě nového symetrického vstupu mini XLR nabízí ještě druhý symetrický vstup - klasické konektory XLR. I zde tedy můžete připojit dva gramofony, ale nyní budou zapojeny oba symetricky.

V symetrické cestě oba vodiče efektivně přenášejí stejné hudební informace s jednou obrácenou fází. Po vstupu zdrojového signálu do symetrického vstupu dojde k otočení jedné fáze signálu o 180° a zachování pouze užitečného signálu, protože rušivé signály jsou před sečtením vzájemně v protifázi a mají stejnou úroveň, dohromady se tedy vyruší. Když se obě vlny sečtou v gramofonovém předzesilovači, konečný hudební signál bude na dvojnásobné úrovni a šum bude odstraněn. Plně symetrický Phono Box DS3 B dokáže extrahovat konečnou hudební informaci ze signálů +/- a odečíst (odstranit) veškerý šum, který by se mohl potenciálně přidat k přenosu. Protože existují dva samostatné signálové řetězce, jsou také nutné dvě samostatné sekce zesilovače. Dual-mono konstrukce a diskrétní součástky z tohoto předzesilovače dělají jednoznačného premianta své cenové třídy.


Symetrické signály jsou po opětovném sečtení zpracovány plně pasivním a diskrétním vyrovnávacím stupněm RIAA. Díky tomu, že je zesilovací stupeň plně symetrický a je optimalizován poměr signálu k šumu, dostává sekce EQ ten nejlepší zdroj, se kterým může dále pracovat. Plně separovaná pasivní ekvalizace umožňuje lepší přizpůsobení impedance a nižší odchylku od ideální křivky RIAA. U symetrických XLR výstupů generuje diskrétní stupeň plně symetrický signál. Výstupy RCA mají pro každý kanál svůj vlastní plně diskrétní výstupní stupeň řízený přímo RIAA EQ.