Vyzkoušeli jsme streamovací gramofon Pro-Ject T2W

01.11.2023

"Zkuste to bez drátů!". Vyzkoušeli jsme streamovací gramofon T2W - a mile nás překvapil provedením i zvukem.

Gramofony s bezdrátovým přenosem nejsou žádnou novinkou. Bluetooth rozhraní mají většinou levnější gramofony (například Pro-Ject T1 BT nebo Pro-Ject E1BT) a analogoví "puristé" nad nimi občas ohrnují nos. Bluetooth má samozřejmě své limity, pokud jde kvalitu signálu, ale své zákazníky, hledající pohodlí a jednoduchost, si nachází.

Pro-Ject T2W míří výš - a to jak konstrukcí gramofonu samotného, tak  technologií přenosu: do kompatibilních zařízení pouští datový stream přes Wi-Fi nebo ethernetový kabel. Jakmile dorazil k nám do studia, podívali jsme se mu na zoubek.

Šasi, rameno, přenoska...

Gramofon samotný na první pohled vypadá jako větší bratr T1 - má skleněný talíř a solidní šasi ve třech povrchových úpravách. Samotné rameno je devítipalcové, vybavené regulací antiskatingu a elegantním závažím. Je vybaven přenoskou Sumiko Rainier. Regulace otáček je elektronická, s volbou pomocí kolébkového přepínače.

Elektronické srdce

Teď k tomu hlavnímu: gramofon je vybaven phono předzesilovačem se streamovacím modulem, který umožňuje posílat signál do UPNP kompatibilních zařízení (streamery, streamovací zesilovače nebo zařízení SONOS a podobně) ve standardu flac s vysokým rozlišením 24bit/48 kHz. Když tento gramofon testoval zkušený Miroslav Láb ve Stereu a videu, došel k závěru že rozdíl mezi analogovým signálem a digitálním streamem je obtížně rozpoznatelný.

Phono předzesilovač se streamovacím modulem
Phono předzesilovač se streamovacím modulem

Jdeme na to - připojujeme gramofon do sítě

Připojení gramofonu do sítě je velmi jednoduché. Vyzkoušeli jsme připojení přes ethernetový kabel - gramofon se po chvíli "hledání" objeví v aplikaci Pro-Ject Control App. V ní je možné provést nastavení Wi-Fi pro bezztrátový přenos dat a některé pokročilé konfigurace - například taky nastavení kvality streamu. Pak už stačí jen vybrat přístroj, do kterého budeme streamovat. My jsme měli v provozu JBL SA750 a po zapnutí gramofonu se přístroj přepnul do UPNP režimu a gramofon začal hrát.

Jak to hraje?

Zvuk jsme testovali se zmíněným zesilovačem a sloupovými repro Revel Concerta F36, jako testovací nahrávku jsme vybrali album Slow train Hanse Thessinka s akustickými nástroji, hezky nahraným kontrabasem a bicími. Přepínám streamu a linkového vstupu jsme porovnávali zvuk. 

Závěr s poslechu je takový, že rozdíly v obou režimech jsou prakticky nerozpoznatelné, což svědčí o precizní a odladěné konstrukce phono předzesilovače a streamovacího modulu. Ani známka po digitální signatuře - svůj podíl má i vydařená přenoska.

Komu udělá radost?

Gramofon zvukovým projevem určitě přesvědčil. V praktickém provozu si dokážeme představit tyto situace, respektive využití:

  • multiroom a kvalitní streamování do místností v domě/bytě
  • využití pro streamování zvuku například na terasu/do altánu a a podobně
  • gramofon je daleko od zesilovače/streameru

Pro-Ject T2W na stránkách výrobce