Zahrada v rytmu hudby

13.04.2023

Možná vás s koncem zimy, nejpříjemnějšího období z hlediska poslechu našich domácích audiosestav, napadlo, že by bylo fajn si aspoň část zážitku z poslechu přenést na zahradu. Třeba na terasu, k altánku nebo k bazénu. Jak na to?


Nestačí přenosný Bluetooth reproduktor?

Samozřejmě že stačit může. Jen musíte myslet na jeho neustálé přenášení, dobíjení. Připadné zapomenutí na dešti nebo v mrazu mu taky většinou úplně nesvědčí. Pro občasné použití může být, pokud se bez hudby nedokážete obejít, lepší variantou budou samostatné reprosoustavy.

Jako jsou možnosti a podle čeho vybírat?

Systémy venkovního ozvučení se v zásadě podobají tomu, co znáte z domácích audio sestav. Základní možnost lze shrnout takto:

Zesilovač s dvěma páry výstupů + venkovní repro

Pokud má váš domácí zesilovač či receiver dva páry výstupů, můžete jeden z nich použít pro připojení venkovních reprososustav. A pokud není terasa či altán daleko od domu, můžete využít i komfortu dálkového ovládání.

Zadní panel síťového recieveru Yamaha
Zadní panel síťového recieveru Yamaha

Samostatný zesilovač + repro

Podobnou variantou je použití samostatného zesilovače. Ten můžete v případě terasy nainstalovat "neviditelně" třeba do podhledu v interiéru, případně do altánu – pokud jste schopni zajistit krytí před deštěm. U zesilovačů jako elektronických zařízení také nelze počítat s celoročním zapojením a je třeba je na zimu je uklidit.

Jaké vybrat reprosoustavy?

Pokud počítáte s celoroční instalací, je třeba vybírat reprosoustavy s krytím IP 67. Ty vydrží (např. v případě mimořádně zdařilých JBL řady XD) teplotní výkyvy od -35 do 75 stupňů.


...a jak do toho dostanu hudbu?

Nejběžnější a nejkomfortnější variantou je dnes bezdrátový přenos - prostřednictvím Bluetooth nebo po wifi: pak jen záleží na tom, s čím se umí propojit váš zesilovač či receiver. Většina dnešních receiverů disponuje i DVB-T tunerem.

Naše doporučení

Pokud chystáte stavbu nebo rekonstrukci, myslete předem i na audio, i když třeba nákup techniky plánujete až později – můžete si zavčasu připravit rozvody kabelů a vyhnete se komplikacím při řešení až v situaci, kdy je stavba hotová.

V nabídce AQ studií a na e-shopu najdete širokou nabídku venkovních repro značek JBL a Artsound. Vzhledem k naší dlouholeté zkušenosti s profesionálními AV instalacemi nabízíme konzultaci, návrh řešení a dle dohody u větších projektů i instalaci.